Spilleplan og resultater for

Larsens Nordjyske Mindeturnering 2014

Klik på datoen for at se runden

NR

Navn

Klub

ELO
(Local)

13-okt

14-okt

15-okt

16-okt

17-okt

18-okt

19-okt

I alt

Forventet
i alt

Aktuelt
+ / -
forventet

Aktuel
ny
rating

1

  Vladimir Okhotnik

Frankrig

2406

24

1

0.88

14

½

0.77

20

1

0.83

8

½

0.72

6

1

0.66

13

1

0.78

2

½

0.50

5.15

0.35

2410

2

  Jens Kristiansen

Bornholm

2405
(2406)

25

1

0.90

17

1

0.78

5

½

0.62

11

1

0.75

24

1

0.88

7

½

0.67

1

½

0.50

5.10

0.40

2410

3

  Jan Rooze

Belgien

2341

26

1

0.90

16

1

0.68

8

0

0.64

14

½

0.69

30

1

0.88

18

0

0.76

17

1

0.71

5.25

-0.75

2326

4

  Jørn Sloth

Nordre

2318
(2306)

27

1

0.88

19

1

0.76

11

½

0.63

7

0

0.53

21

½

0.80

15

½

0.69

23

1

0.83

5.10

-0.60

2294

5

  Craig Pritchett

Skotland

2315

28

1

0.90

18

1

0.73

2

½

0.38

6

½

0.53

14

1

0.66

8

½

0.60

7

½

0.54

5

4.35

0.65

2328

6

  Jesper M. Lauridsen

7. hovedkred

2295
(2291)

29

1

0.88

21

½

0.78

13

1

0.64

5

½

0.47

1

0

0.34

19

1

0.75

14

1

0.63

5

4.50

0.50

2301

7

  Magnus Wahlbom

Sverige

2283

30

1

0.83

20

½

0.70

22

1

0.73

4

1

0.47

8

½

0.56

2

½

0.33

5

½

0.46

5

4.10

0.90

2301

8

  Per Andreasen

Nørresundby

2252
(2240)

31

1

0.82

23

1

0.77

3

1

0.36

1

½

0.28

7

½

0.44

5

½

0.40

18

½

0.64

5

3.70

1.30

2266

9

  Bent Sørensen

Nørresundby

2243
(2237)

32

1

0.94

22

½

0.67

14

0

0.55

26

0

0.82

35

½

0.87

42

1

0.98

24

½

0.72

5.55

-2.05

2196

10

  Jens Kølbæk

Nørresundby

2232
(2212)

33

½

0.88

15

½

0.57

21

½

0.69

23

½

0.74

25

½

0.72

27

½

0.81

41

1

0.92

4

5.35

-1.35

2185

11

  Svend Pedersen

Nørresundby

2230
(2210)

34

1

0.83

35

1

0.85

4

½

0.37

2

0

0.25

18

½

0.60

20

0

0.60

25

½

0.72

4.20

-0.70

2196

12

  Bogdan Borsos

Skørping

2224

35

0

0.86

34

1

0.84

27

1

0.82

21

½

0.71

15

½

0.59

24

1

0.70

20

1

0.62

5

5.15

-0.15

2221

13

  Jens Hartung-Nielsen

Jernbanen

2216
(2186)

36

½

0.90

38

1

0.90

6

0

0.36

29

1

0.80

26

1

0.77

1

0

0.22

37

½

0.90

4

4.85

-0.85

2169

14

  Bengt Hammar

Sverige

2199

37

1

0.91

1

½

0.23

9

1

0.45

3

½

0.31

5

0

0.34

21

1

0.67

6

0

0.37

4

3.30

0.70

2213

15

  Jan Rode Pedersen

Skanderborg

2195
(2161)

38

½

0.88

10

½

0.43

29

½

0.77

22

1

0.57

12

½

0.41

4

½

0.31

16

1

0.43

3.80

0.70

2175

16

  Nils Åke Malmdin

Sverige

2208

39

1

0.94

3

0

0.32

31

1

0.79

24

0

0.68

19

½

0.64

35

1

0.84

15

0

0.57

4.80

-1.30

2182

17

  Erling Kristiansen

Norge

2183

40

1

0.89

2

0

0.22

30

0

0.73

36

½

0.90

38

1

0.90

29

1

0.79

3

0

0.29

4.70

-1.20

2159

18

  Jørgen Jørgensen

Nørresundby

2177
(2139)

41

1

0.87

5

0

0.27

33

1

0.82

25

1

0.63

11

½

0.40

3

1

0.24

8

½

0.36

5

3.60

1.40

2167

19

  John B. Nielsen

Nørresundby

2154
(2102)

42

1

0.94

4

0

0.24

32

1

0.85

30

½

0.63

16

½

0.36

6

0

0.25

33

½

0.78

4.05

-0.55

2091

20

  Ulf Nyberg

Sverige

2135

43

1

0.98

7

½

0.30

1

0

0.17

35

½

0.78

31

1

0.71

11

1

0.40

12

0

0.38

4

3.70

0.30

2141

21

  Jens Jørgen Christiansen

Nørresundby

2122
(2070)

44

1

0.97

6

½

0.22

10

½

0.31

12

½

0.29

4

½

0.20

14

0

0.33

40

0

0.80

3

3.10

-0.10

2068

22

  Sztyepan Sztercsco

Skørping

2109

45

1

0.99

9

½

0.33

7

0

0.27

15

0

0.43

37

0

0.84

39

½

0.89

36

½

0.84

4.60

-2.10

2067

23

  Børge Pedersen

Nørresundby

2102
(2032)

46

1

1.00

8

0

0.23

35

½

0.65

10

½

0.26

33

½

0.70

30

1

0.53

4

0

0.17

3.55

-0.05

2031

24

  Jørgen Hvenekilde

Nørrebro

2087
(2073)

1

0

0.12

37

1

0.81

41

1

0.82

16

1

0.32

2

0

0.12

12

0

0.30

9

½

0.28

2.75

0.75

2088

25

  Jacob Würtz

Aalborg

2069
(2044)

2

0

0.10

40

1

0.77

36

1

0.78

18

0

0.37

10

½

0.28

33

½

0.72

11

½

0.28

3.30

0.20

2048

26

  Poul Erik Nørgaard Olesen

Nørresundby

2057
(1977)

3

0

0.10

39

½

0.78

28

1

0.54

9

1

0.18

13

0

0.23

41

0

0.72

27

½

0.52

3

3.05

-0.05

1976

27

  Jan Bauner

K 41

2032
(1964)

4

0

0.12

42

1

0.85

12

0

0.18

38

½

0.69

36

1

0.69

10

½

0.19

26

½

0.48

3.20

0.30

1973

28

  Niels Henrik Willumsen

Nørresundby

2026
(1945)

5

0

0.10

41

0

0.68

26

0

0.46

45

0

0.97

44

1

0.93

34

½

0.50

43

1

0.91

4.55

-2.05

1884

29

  Niels Chr. Davidsen

Skørping

2016
(1950)

6

0

0.12

44

1

0.93

15

½

0.23

13

0

0.20

39

1

0.75

17

0

0.21

35

½

0.54

3

3.00

0.00

1950

30

  Kaj Andersson

Sverige

2010

7

0

0.17

43

1

0.94

17

1

0.27

19

½

0.37

3

0

0.12

23

0

0.47

38

½

0.74

3

3.10

-0.10

2008

31

  Esben Munch

Sæby


(1975)

8

0

0.18

46

1

1.00

16

0

0.21

40

1

0.69

20

0

0.29

37

0

0.70

45

1

0.97

3

4.05

-1.05

1944

32

  Lars Nielsen

Nørresundby

1971
(1803)

9

0

0.06

45

1

0.91

19

0

0.15

39

½

0.56

41

0

0.49

36

½

0.48

42

0

0.69

2

3.35

-1.35

1763

33

  Ole Knudsen

Aalborg

1955
(1879)

10

½

0.12

36

½

0.58

18

0

0.18

42

1

0.78

23

½

0.30

25

½

0.28

19

½

0.22

2.45

1.05

1911

34

  Sören Svensson

Sverige

1942

11

0

0.17

12

0

0.16

44

½

0.93

41

½

0.68

42

0

0.84

28

½

0.50

39

1

0.74

4.00

-1.50

1897

35

  John Zachariassen

Faxe

1938
(1919)

12

1

0.14

11

0

0.15

23

½

0.35

20

½

0.22

9

½

0.13

16

0

0.16

29

½

0.46

3

1.60

1.40

1961

36

  Henning Larsen

Aars Nibe

1918
(1820)

13

½

0.10

33

½

0.42

25

0

0.22

17

½

0.10

27

0

0.31

32

½

0.52

22

½

0.16

1.85

0.65

1840

37

  Carl Johan Andersen

Aalborg

1916
(1824)

14

0

0.09

24

0

0.19

46

½

0.99

44

1

0.86

22

1

0.16

31

1

0.30

13

½

0.10

4

2.70

1.30

1863

38

  Johan Ravnborg Holmström

Aalborg

1885
(1823)

15

½

0.12

13

0

0.10

39

½

0.59

27

½

0.31

17

0

0.10

46

1

0.99

30

½

0.26

3

2.45

0.55

1840

39

  Kurt Pedersen

Aalborg

1861
(1761)

16

0

0.06

26

½

0.22

38

½

0.41

32

½

0.44

29

0

0.25

22

½

0.11

34

0

0.26

2

1.75

0.25

1769

40

  Morten Thor Rasmussen

Aalborg

1828
(1834)

17

0

0.11

25

0

0.23

43

1

0.82

31

0

0.31

46

1

0.99

45

1

0.93

21

1

0.20

4

3.60

0.40

1846

41

  Jan Schadd

Holland

1811

18

0

0.13

28

1

0.32

24

0

0.18

34

½

0.32

32

1

0.51

26

1

0.28

10

0

0.08

1.80

1.70

1862

42

  Norman A. Hansen

Nørresundby

1803
(1662)

19

0

0.06

27

0

0.15

45

1

0.80

33

0

0.22

34

1

0.16

9

0

0.02

32

1

0.31

3

1.70

1.30

1701

43

  Søren Rud Ottesen

Tranum

1707
(1567)

20

0

0.02

30

0

0.06

40

0

0.18

46

½

0.94

45

0

0.70

44

½

0.57

28

0

0.09

1

2.55

-1.55

1497

44

  Aage Andersen

Aars Nibe

1704
(1519)

21

0

0.03

29

0

0.07

34

½

0.07

37

0

0.14

28

0

0.07

43

½

0.43

46

1

0.92

2

1.75

0.25

1530

45

  Per Jacobsen

Aalborg

1650
(1420)

22

0

0.01

32

0

0.09

42

0

0.20

28

1

0.03

43

1

0.30

40

0

0.07

31

0

0.03

2

0.75

1.25

1476

46

  Gunner Poulsen

Tranum


(1118)

23

0

0.00

31

0

0.00

37

½

0.01

43

½

0.06

40

0

0.01

38

0

0.01

44

0

0.08

1

0.15

0.85

1156

 

Forventet score og beregnet ny rating er foretaget efter DSU's ratingbestemmelser, idet nærrating i (parantes) anvendes.
Turneringen ELO-rates og resultater herfor vises ikke.
Expected score and calculated new assignment is made after DSU's rating rules, as local rating in (brackets) are used.
The tournament ELO-rates and results there of are not shown.